تبلیغات
مقالات نفتی مخزن حفاری ... - معرفی آسفالتین به عنوان یک رسوب هیدروکربنی
اگر علم در ثریا باشد...

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 21 شهریور 1389-12:38 ب.ظمعرفی آسفالتین به عنوان یک رسوب هیدروکربنی
– ۱ – آسفالتین
به طور کلی آسفالتین به جامدات رسوب کرده حاصل از افزودن هیدروکربنهای سبک نظیر نرمال پنتان و نرمال هپتان به نفت اطلاق می شود . به عبارت دیگر آسفالتین یک مولکول پیچیده و غیر قابل حل در نرمال آلکانهای سبک و قابل حل در بنزن می باشد و می تواند از نفت یا زغال سنگ مشتق شود . رزین به عنوان کسر نامحلول در پروپان و محلول در نرمال هپتان معرفی شده است که به مخلوط آن با آسفالتین ، آسفالت گفته می شود . مشخص شده که عناصر تشکیل دهنده رسوب آسفالتین به توجه به عامل رسوب دهنده و مخزن نفت متغیر است . نسبت H/C بین ۱/۰۵ – ۱/۱۵ درصد و مقدار اکسیژن بین ۰/۳ – ۴/۹ درصد و مقدار نیتروژن بین ۰/۶ – ۳/۳ درصد و مقدار گوگرد بین ۰/۳ – ۱۰/۳ درصد تغییر می کند .
آسفالتین معمولاً به عنوان سنگین ترین و قطبی ترین ترکیب نفت معرفی می شود . آسفالتین دارای مولکولی آماروف است که ذوب نمی شود و در دمای بالاتر از ۳۰۰ – ۴۰۰ درجه سانتیگراد تجزیه می شود ، به طوری که هیچ نقطه ذوبی مشاهده نمی شود . نتایج تحقیقات برخی از محققین نشان داده که آسفالتین نتیجه اکسیداسیون رزین می باشد که خود آنها از اکسیداسیون آروماتیک های سنگین بدست آمده اند . هیدروژناسیون رزین و آسفالتین منجر به تولید هیدروکربنهای سنگین می شود . به طور کلی دو نوع رسوب آسفالتین در میادین نفتی گزارش شده است . رسوب جامد سخت و درخشنده که احتمالاً ناشی از تجمع آسفالیتن روی سطح محلول می باشد و لجنهای تیره که به خاطر تشکیل مقادیر بزرگ آسفالتین در داخل محلول می باشد . در حقیقت محیطی که آسفالتین در آن رسوب می کند مستقیماً بر طبیعت آسفالتین تأثیر می گذارد . به طوری که در نسبتهای بالا از رسوب دهنده ، رسوب آسفالتین کریستالی تر بوده و تمایل به تجمع ناگهانی دارد . همچنین هر چه عدد کربنی این رسوب دهنده کوچکتر باشد ، رسوب کریستالی تر است . موقعی که آسفالتین توسط تزریق عوامل رسوب دهنده از نفت جدا می شود رنگ قهوه ای تیره دارد . پس از جدا کردن اجزای سبکتر ، آسفالتینها رنگ سیاه تیره به خود می گیرند که شدت آن به غلظت آسفالتین بستگی دارد .
مهمترین سؤال اذهان اغلب محققین در این زمینه این است که حالت حقیقی آسفالتین در مخزن اصلی آن چیست ؟ به عبارت دیگر حالت وجودی آسفالتین قبل از هر گونه اقدام برای جداسازی آن چگونه است ؟ لذا پیشگویی ماهیت آسفالتین در مخزن همواره مودر توجه بوده است . علیرغم تلاشهای فراوان انجام شده در ۶۰ سال اخیر ، اختلاف نظر قابل ملاحظه ای در مورد ساختار و طبیعت آسفالتین در تعادل با نفت ، وجود دارد . توسعه مدلهای ترمودینامیکی ، حلالهای آسفالتین ، متوقف کننده های تشکیل رسوب آن و به طور کلی یافتن راهکارهای مناسب برای رفع مشکل تشکیل رسوب آسفالتین در مخازن نفتی مستلزم دانش کافی و دقیق از ماهیت حقیقی آن می باشد که هنوز نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتر در این خصوص احساس می شود .

تلاشهای فراوانی برای مشخص نمودن ساختمان شیمیایی آسفالتین و توسعه یک شکل ساختمانی انجام گرفته است . تعیین اندازه های ذرات یا مولکولهای آسفالتین همواره مورد مطالعه محققین بوده است و اثر عوامل مختلف بر آن مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است . کاربرد روشهای دستگاهی sasx , esr , nmr , sans ftir ، روشهای تخریب حرارتی و هیدرولیز و اکسیداسیون آسفالتین نشان داده است که آسفالتین از حلقه های آروماتیک و بنزن تشکیل شده است که زنجیره جانبی متصل به آن هستند . این آروماتیک های کوچک با پیوندهای پلی متین همراه با اتمهای گوگرد فراوان به یکدیگر متصل هستند . بر این اساس اشکال ساختمانی متفاوت برای آسفالتینها ارائه شده است . اما استفاده از مکانیک مولکولی که از توابع تحلیلی برای کشش پیوند استفاده می کند و انرژی ساختمانی را به حداقل می رساند ، پس از انجام چهارهزار مرحله مختلف ، ساختمان مولکولی ای را تأیید کرد که به صورت سه بعدی نشان داده می شود . بدین ترتیب نشان داده شد که بر خلاف نظرات قبل آسفالتین یک مولکول سه بعدی است . وقتی مولکول ساده است ، چند پارامتر برای توصیف شکل هندسی آن کافی است . اما اگر مولکول بزرگ و پیچیده باشد نظیر آسفالتین ، چون قطبیت در تمام سطح توزیع می شود ، نمی توان اینگونه عمل کرد .
به هر حال وجود پلی آروماتیک ها در ساختمان مولکولی آسفالتین توسط بسیاری از محققین تأیید شده است .
مطالعات انجام شده روی اندازه ذرات یا مولکولهای آسفالتین نشان داده است که عوامل بسیاری در اندازه ذرات یا توزیع آنها مؤثرند . ملاحظه شده است که افزایش جرم مولکولی حلال ، باعث کوچکتر شدن اندازه متوسط ذرات شده است . مطالعات درباره نسبت رسوب دهنده نشان داده است که اندازه متوسط ذرات برای نسبتهای کوچک رسوب دهنده بزرگتر است . در حقیقت ثابت دی الکتریک رسوب دهنده که بیانگر توانایی آن برای شکستن نیروهای جاذبه قطبی بین ذرات آسفالتین است ، نقش مهمی دارد . به طوری که بزرگتر شدن این ثابت می تواند منجر به حل کردن کامل آسفالتین شود . طول زنجیر پارافینی نیز توزیع اندازه ذرات را کنترل می کند . افزایش دما با کاهش قدرت حلالیت نفت ، بر رسوب آسفالیت اثر می گذارد. بنابراین مولکولهای بزرگتر زودتر رسوب می کنند . نتایج ، نشان داده که اندازه ذرات آسفالتین از یک توزیع نرمال لگاریتمی پیروی می کند . تغییرا دما بین صفر تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد ، اثر قابل توجهی را نشان می دهد . افزایش فشار موجب افزایش اندازه ذرات آسفالتین می شود . بطور کلی اندازه متوسط آن بین ۲۶۶ تا ۴۹۵ میکرون محاسبه شده است .
گروهی از محققین با کاربرد روش SANS برای ساختمان مولکولی آسفالتین و برای حلالیت آن در تولوئن نشان دادند که اندازه ذرات از تابع توزیع SCHULTZ پیروی می کند و افزایش دما موجب تجزیه شدن ذرات بزرگتر می شود . بطوری که اندازه متوسط این ذرات تقریباً مستقل از دما است . در این شرایط تابع توزیع SCHULTZ به تابع توزیع GAUSSLAN تبدیل می شود . آزمایشات هدایت الکتریکی نیز این تابع توزیع را تأیید کرده است به طوری که عدم وجود مکانهای باردار در سطح آسفالتین باعث عدم دستیابی به اجزای دیگر نفت شده است .
تلاش زیادی برای یافتن وزن مولکولی آسفالتین انجام گرفته و روشهای متفاوت نظیر VPU , SEC , GPC , HPLC برای انجام محاسبات به کار رفته اند اما وجود آروماتیک های متراکم باعث به وجود آمدن تمایل شدید آسفالتین به جذب سطحی روی ژل می گردد که باعث می شود روشهای GPC نامعتبر شود . از سویی فراریت بسیار کم آن باعث ضعف روشهای اسپکتروسکوپی – جرمی می شود . در حقیقت VPO بهترین و مناسب ترین روش برای برآورد جرم مولکولی آسفالتین است .

۱ – ۲ – ماهیت آسفالتین در نفت

همانطور که از شکل زیر پیداست ، آسفالتینها جایگاه ویژه ای را در نفت خام اشغال کرده اند .

آسفالت

  مشخص نمودن ماهیت آسفالتین در نفت ، هدف مطالعات بسیاری از محققین در چند دهه ی اخیر بوده است . گروهی از محققین معتقدند که آسفالتین به صورت یک ساختار کلوئیدی در نفت وجود دارد که توسط عوامل پایدار کننده به صورت معلق در آمده است . افزودن حلال باعث جدا شدن این عوامل از سطح آسفالتین و در نتیجه بر هم خوردن این پایداری می گردد . این عوامل همان رزینها هستند که به صورت ترکیبات قطبی با وزن مولکولی بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ گرم بر مول می باشند . این حالت آسفالتین توسط روشهای میکروسکوپی تأیید شده است که در آن آسفالتین همراه با مولکولهای بزرگ زرین ، مایسلهایی را تشکیل می دهد که در نفت به صورت معلق و پراکنده در می آید .
دسته دیگر از مطالعات بر اساس تشکیل مایسلهای آسفالتین در نفت و انجام واکنشهای پلیمریزاسیون به هنگام تشکیل رسوب انجام شده است . آزمایشات تجربی فراوانی برای مشخص نمودن غلظت بحرانی مایسلها انجام گرفته است که عمدتاً برای مخلوط آسفالتین و حلالهایی نظیر تولوئن بوده است . از روشهای اندازه گیری کشش سطحی برای تأیید این وضعیت آسفالتین استفاده شده است .
بسیاری از محققین هم معتقدند که آسفالتین به صورت مولکولی در نفت حل می شود که می تواند دارای ساختمان مشابه و یکسان برای تمام مولکولها باشد تا توزیعی از اندازه و وزن مولکولی داشته باشد . این مولکولها اساساً کروی هستند که تمایل به خوشه ای شدن دارند . حضور آسفالتین در نفت به صورت مولکولی به شدت به حضور سایر اجزای نفت بستگی دارد . از آنجا که حلالیت مولکولی پایه و اساس تعادل ترمودینامیکی است ، نتایج حاصل از مدلهای ترمودینامیکی بر این اساس و بازگشت پذیری فرایند تشکیل رسوب آسفالتین ، ماهیت مولکولی آن را در نفت تأیید کرده است .

برخی از محققین هم معتقدند که مولکولها یا ذرات آسفالتین در نفت می توانند به صورت حلالیت تلفیقی از حلالهای کلوئیدی وجود داشته باشند . نتایج تجربی نشان داده است که رسوب آسفالتین حاصل از دو بخش کلوئیدی و مولکولی است که هریک بطور مجزا عمل می کنند .
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


local chiropractor
جمعه 4 آبان 1397 04:29 ب.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of
precious familiarity about unexpected feelings.
plumbing repair
سه شنبه 10 مهر 1397 02:01 ق.ظ
Hey there! This post couldn't be written any better!

Reading through this post reminds me of my previous room
mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
plumbing repair
دوشنبه 9 مهر 1397 07:24 ب.ظ
I love what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the superb works guys I've included you guys to my blogroll.
Gwendolyn
جمعه 6 مهر 1397 07:43 ب.ظ
I am actually pleased to read this webpage posts which contains lots of
helpful data, thanks for providing such data.
local chiropractor
سه شنبه 3 مهر 1397 03:21 ب.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
Gabriel
سه شنبه 3 مهر 1397 10:04 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely return.
http://amazines.com/ezinedetail.cfm?ezineid=4103&returnto=https%3A%2F%2Fbobs-baby-movement-80.webself.net
دوشنبه 2 مهر 1397 07:59 ب.ظ
Before the Nineteen Eighties, child displays didn't even exist.
Luca
دوشنبه 2 مهر 1397 07:43 ب.ظ
The sling must each assist and compruse the newborn.
Eloisa
دوشنبه 2 مهر 1397 09:55 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for معرفی
mommybaby.Strikingly.com
دوشنبه 26 شهریور 1397 11:04 ب.ظ
Please don't smoke near the infant carriers.
http://nicknulte.doodlekit.com/
دوشنبه 26 شهریور 1397 09:43 ق.ظ
A baby heart monitor is a superb merchandise to have.
More
یکشنبه 25 شهریور 1397 05:40 ق.ظ
It is the machine that you can supplement your fitness routine and you also could even drop
your other exercise routine as soon as you tried utilizing it.
Choose games including lots of running or dancing with this to work.

Not merely are these claims extremely effective for cross training, it assists
users to deflect overtraining.
http://jorahnickles.doodlekit.com/
یکشنبه 25 شهریور 1397 03:27 ق.ظ
Please hold your pets off of the child carriers.
Joma Jewellery London
شنبه 24 شهریور 1397 11:21 ب.ظ
Brides Jewelry: Traditional heart pendant with the brand new vibe of titanium trend and diamond coronary heart necklaces
will be in vogue.
https://sarahsparentingblog.wordpress.com/
شنبه 24 شهریور 1397 01:38 ب.ظ
A child carrier that stands the test of time.
Robert's Blow Boy
شنبه 24 شهریور 1397 01:09 ب.ظ
Listed here are 10 examples.
rapid tone how fast does it work
جمعه 26 مرداد 1397 03:44 ق.ظ
My partner and I stumbled over here coming from a different website
and thought I may as well check things out.

I like what I see so now i'm following you. Look forward
to looking over your web page for a second time.
http://garciniacambogiapremium.net/3-unknown-garcinia-cambogia-benefits/
سه شنبه 21 فروردین 1397 10:28 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
garciniacambogiapremium.net
جمعه 17 فروردین 1397 08:16 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
Joma Jewellery UK
جمعه 17 فروردین 1397 07:37 ق.ظ
Kate in 2007 sporting a pair of Jigsaw earrings.
After studying randomcreative's Hub on button crafts, I went
and made my very own button magnets and pins.
Bernadine
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:07 ب.ظ
Everyone and anybody from just about all types of different backgrounds, utilize electronic mail
as a typical technique of communication.
Robert's Blow Boy
پنجشنبه 16 فروردین 1397 08:40 ب.ظ
With this particular amazing WLMP Converter, it is possible to transform wlmp files towards required video platforms like MP4, MOV, AVI,
WMV,FLV, MKV and more.
joma jewellery guardian angel necklace
پنجشنبه 16 فروردین 1397 05:29 ب.ظ
I shall be again... That's how useful on-line jewelry purchasing is.

One famous stone used to decorate the earrings is diamond.
joma jewellery real silver
پنجشنبه 16 فروردین 1397 04:23 ب.ظ
Love your product! Don't work with any type of abrasive cleansers.
Do not buy vouchers, because it does'nt show your inner emotions for
her.
Robert's BJ boy
پنجشنبه 16 فروردین 1397 01:57 ب.ظ
The items they acquire, in this case movies, are generally acquired totally free, making their margin of profit 100%, a great company
indeed.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 1 مهر 1396 05:36 ب.ظ
Hello, after reading this remarkable post i am as well cheerful to
share my knowledge here with colleagues.
How do you grow?
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:53 ب.ظ
Usually I don't learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very
compelled me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me.

Thanks, quite great post.
Where is the Achilles heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:10 ب.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging
on websites I stumbleupon on a daily basis.
It will always be helpful to read articles from other writers and
practice something from other websites.
hebertizhsybmvrn.exteen.com
چهارشنبه 21 تیر 1396 07:34 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a very
well written article. I will be sure to bookmark it and return to read
more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 10:07 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for BHW
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30