تبلیغات
مقالات نفتی مخزن حفاری ... - آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت
اگر علم در ثریا باشد...

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 21 شهریور 1389-01:49 ب.ظمتأسفانه در حال حاضر در بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده عضو اوپک (OPEC) همچون ایران، کویت، عربستان و عراق روش‌های ازدیاد برداشت ازنوع سوم (ثالثیه) هنوز به مرحله‌ی اجرا درنیامده است اما در برخی از مخازن ایران و کویت روش‌های بازیابی حرارتی مانند تزریق بخار آب در حال بررسی است.

آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت
از آن جا که بیشتر مخازن کشور در نیمه دوم عمر خود به‌سر می‌برند و هر چه از عمر مخزن می‌گذرد برداشت از آن دشوار‌تر می‌شود باید با روش‌های خاصی با توجه به شرایط مخزن، برداشت از آن را بهتر و بیشتر کرد، البته این نکته را نباید فراموش کرد که در روش‌های ازدیاد برداشت باید از میان روش‌های مختلف بهترین آن را از لحاظ عملی و اقتصادی انتخاب کرد. در این مقاله سعی شده روش‌های مختلف ازدیاد برداشت معرفی و موارد کاربرد آن ها توضیح داده شود.

مقدمه:
مخزن هیدروکربوری ساختاری است متخلخل و نفوذپذیر در زیرزمین که انباشتی طبیعی از هیدروکربورها را به صورت مایع و یا گاز در خود جای داده و به‌وسیله‌ی سنگ‌های غیرتراوا از محیط اطراف مجزا گردیده است. درتوصیفی ملموس‌تر می‌توان مخازن هیدروکربوری را به بادبادکی پر از هوا تشبیه کرد که پوسته‌ی این بادبادک نقش همان سنگ‌های غیرتراوا را بازی می‌کند و به محض سوراخ کردن این محیط متعادل سیال‌های مخزنی (هم‌چون هوا که به سرعت از بادبادک خارج می‌شود) توسط نیروهای هیدرولیکی به درون چاه رانده می‌شوند. البته قدرت این رانش طبیعی هم‌زمان با تولید از مخزن کاسته می‌شود، چنان‌که برای نمونه گفته می‌شود مخازن ایران به‌ طور متوسط سالانه ۱۰-۸ درصد افت طبیعی فشار مخزن و افت دبی‌ تولید از چاه - افت دبی‌ تولید از چاه با افت فشار مخزن رابطه مستقیم دارد - دارند.

با افت مداوم فشار مخزن، دبی‌ تولید رفته‌رفته کم شده تا جایی که دیگر تولید طبیعی از مخزن مقرون به‌صرفه نخواهد بود. این نقطه زمانی اتفاق می‌افتد که بازیابی (Recovery) نفت از مخزن به نسبت پائین است. این بازیابی برای مخازن ایران حدود ۱۵-۲۰ درصد است؛ به عبارتی ۸۵ تا ۸۰ درصد کل نفت مخزن در سازند باقی می‌ماند. بنابراین برای برداشت نفت‌های باقی‌مانده در مخزن نیازمند روش‌های جدید و تکنیک‌های پیشرفته هستیم.
ازاین رو می‌توانیم مراحل تولید از یک چاه را به‌طور کلی به دو دسته‌ی زیر تقسیم کنیم (که البته این تقسیم‌بندی به نحوه‌ی برداشت از مخزن اطلاق می‌شود):

۱/ تولید طبیعی (Primary Recovery)
2. تولید بهبودیافته (IOR or Improved Oil Recovery)

واژگان

فشار اشباع(Bubble Point Pressure):
با افت فشار مخزن، گاز محلول در نفت توانایی آن را پیدا می‌کند که از نفت خارج شود، «فشار اشباع» فشاری است که اولین حباب گاز از نفت جدا می‌شود. روشن است که در فشار‌های بالاتراز آن تنها یک فاز مایع و در فشار‌های پایین ‌تر از آن دو فاز مایع و گاز وجود دارد.

کلاهک گازی (Gas Cap):
در صورتی که در یک مخزن نفتی هر سه سیال آب، نفت و گاز وجود داشته باشد، ترتیب قرار گرفتن سیالات درون مخزن به گونه‌ای است که از پایین به بالا ابتدا آب، بعد نفت و سپس گاز قرار می‌گیرد. به سازند‌ی که در آن گاز قرار دارد، سازند گازی و به سازندهای دیگر سازندهای نفتی و گازی می‌گویند.

به بخش بالایی مخزن که حدفاصل میان پوش سنگ و سطح تماس نفت و گاز است، کلاهک گازی مخزن نفتی می‌گویند. گفتنی است که برخی از مخازن فاقد کلاهک گازی، برخی دیگر فاقد بخش آب ده هستند و برخی فاقد هر دوی آن‌ها هستند.

سفره آبی(Aquifer):
سازند آبی‌ای که در پایین مخزن می‌تواند وجود داشته باشد.

امتزاج‌پذیری (Miscibility):
دومایع را وقتی امتزاج‌پذیر می‌گویند که کاملاً درهم حل شده و امولیسون نسازند.

اوپک (OPEC):
اوپک که شکل خلاصه شده‌ی (Organizations of Petroleum exporting Countries) یعنی سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت است . این سازمان در ۱۴-۱۰ سپتامبر ۱۹۶۰ توسط ۵ کشور ایران، عربستان، ونزوئلا و کویت و عراق تشکیل شد که بعد از آن ۹ کشور دیگر الجزائر، قطر، نیجریه، امارات، اندونزی، لیبی، الجزیره، اکوادور، آنگولا به آن‌ها اضافه شدند. هدف از تشکیل این سازمان کنترل سیاست‌های قیمتی نفت بود.

تولید طبیعیPrimary Recovery) )

برداشت اولیه یا تولید طبیعی به استحصال نفت تحت مکانیسم‌های رانش طبیعی موجود در مخزن و بدون استفاده از انرژی خارجی نظیر آب و گاز اطلاق می‌شود. همان‌گونه که بیان شد از یک مخزن تا مدت تقریباً کمی می‌توان به‌طورطبیعی تولیدی اقتصادی داشته باشیم . در تولید طبیعی از مخزن رانش نفت به‌علت مکانیسم‌های خاصی انجام می‌پذیرد که درزیر به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

- انبساط سنگ و سیال (Rock and Fluid expansion)
- رانش توسط گازمحلول (Solution Gas Drive)
- رانش کلاهک گازی (Gas Cap Drive)
- رانش توسط آب ورودی به مخزن (Aquifer Drive)


انبساط سنگ و سیال:
دراین مکانیسم فشار وزنی لایه‌های بالا برروی سازند مخزن و انبساط خود سیال باعث رانش نفت به درون چاه خواهد شد.

رانش توسط گازمحلول:
به طور طبیعی نفت درشرایط دما و فشار مخزن مقداری گاز درخود به‌صورت حل شده دارد که با تولید و رساندن نفت به سطح زمین این گاز آزاد می‌شود. بنابراین می‌توان گفت حجم نفت درشرایط مخزن بیشترازحجم آن درسطح زمین است. البته شاید این‌گونه به نظر برسد که در این جا این پدیده بدون درنظرگرفتن تفاوت دما و فشار سازند با سطح زمین توضیح داده شده است. درصورتی‌که با کمی دقت متوجه می‌شویم که تغییرات دما و فشار نفت از سازند به سطح زمین به ترتیب باعث کاهش حجم و افزایش حجم می‌شوند، چون دما و فشار درسازند نفتی نسبت به دما و فشار درسطح زمین بالاتر است که این کاهش درمورد دما باعث کاهش حجم و درمورد فشار باعث افزایش حجم می‌شود. در این صورت کاهش و افزایش حجم پدید آمده تقریباً اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند، بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین عامل تغییر حجم نفت از سازند به سطح زمین همان گازحل شده درنفت است. نسبت حجم نفت در شرایط دما و فشار مخزن به حجم نفت در شرایط دما و فشار سطح زمین را با ضریب حجمی سازند تعریف می‌کنند که با توجه به توضیحات قبلی همواره بزرگتر از یک خواهد بود.
به دلیل آن که با تولید از مخزن فشار آن افت می‌کند، اگر این افت فشار تا رساندن فشار مخزن به فشار اشباع ادامه یابد مقداری از کل گاز محلول درشرایط مخزن آزاد شده که انبساط این گاز باعث رانش نفت به درون چاه خواهد شد.

رانش کلاهک گازی:
دربرخی از مخازن دربالای سازند نفتی کلاهک گازی وجود دارد که انبساط این کلاهک گازی در زمان تولید از مخزن، نفت را مانند پیستونی از بالا به سمت پائین می‌راند که مسلماً هرچه کلاهک گازی بزرگتر باشد بازیابی نفت ازاین مخزن بالاتر خواهد بود.

ورود آب به سازند نفتی:
بر خلاف شیوه رانش گازی، به جای آن‌که گاز از بالا به سیال (نفت) نیرو وارد ‌کند و باعث تولید طبیعی نفت ‌شود، می‌توان لایه‌ی آبی‌ای را تجسم کرد که از پائین سازند نفتی همانند پیستون نفت را به درون چاه می‌راند.
البته باید توجه کرد که درتولید طبیعی نفت، انبساط سنگ و سیال و گازمحلول درتمامی مخازن به‌عنوان نیروی رانشی نفت به درون چاه عمل می‌کند اما می‌توانیم مخازنی داشته باشیم که هردو یا یکی ازدوعامل کلاهک گازی و سفره آبی را داشته باشند و یا اصلاً هیچ‌یک را نداشته باشد.


تولید بهبودیافته (IOR or Improved Oil Recovery )

پیش از توضیح تولید بهبود یافته می‌توان این‌گونه بیان کرد که اصولاً تولید طبیعی نفت ازهر مخزنی به فشار اولیه مخزن، نفوذپذیری سنگ مخزن و گرانروی نفت رابطه دارد. روشن است که هرچه فشاراولیه مخزن و نفوذپذیری سنگ مخزن بالاتر و گرانروی نفت پائین‌تر باشد، بازیابی اولیه بالاتر خواهد بود. عدم تعادل دراین پارامترها باعث می‌شود که تکنیک‌های دیگری دربازیابی نفت به‌کار برده شود. کلیه روش‌هایی که طی آن به مخازنی که تحت شرایط طبیعی خود قادر به تولید اقتصادی نیستند و از بیرون انرژی داده شده و یا موادی درآن‌ها تزریق می‌شود، روش‌های ازدیاد برداشت نامیده می‌شوند. (Enhanced Oil Recovery : EOR)
البته دربعضی مواقع که سیال (نفت) درته چاه وارد شده و فشار سیال درته چاه توانایی بالا آوردن آن را به سرچاه ندارد، تکنیک‌های دیگری مانند فرازش گاز (بدین‌گونه که گاز را ازسطح زمین به درون چاه تزریق می‌کنند واین گاز با نفت درون چاه مخلوط امتزاج‌پذیری را به وجود می‌آورد که چگالی آن از چگالی نفت اولیه پائین‌تر است و می‌توان با همان فشار ته‌چاه ، نفت را به سرچاه انتقال داد) و یا پمپ‌های درون چاهی (که نفت را از ته چاه به سر چاه پمپاژ می‌کنند) به‌کار گرفته می‌شود؛ اما اصولاً ازاین تکنیک‌ها به‌عنوان یکی ازروش‌های ازدیاد برداشت یاد نمی‌شود؛ آن‌چه روش‌های ازدیاد برداشت(EOR) اطلاق می‌شود روش‌هایی است که ازطریق تزریق مواد به درون مخزن به سیال انرژی داده می‌شود و هدف این روش‌ها، کاهش میزان نفت پس‌ماند مخزن است، این روش‌ها را به دودسته زیر تقسیم می‌کنند:

۱- برداشت ثانویه (Secondary Recovery)
2- برداشت ثالثیه (Tertiary Recovery)


1-2) برداشت ثانویه (Secondary Recovery):
این روش، افزودن انرژی‌های خارجی بدون اعمال هیچ‌گونه تغییر در خواص فیزیکی سیالات و سنگ مخزن است . به زبان ساده‌تر، سیال تزریقی تنها نقش هل‌دهنده و تعقیبی دارد. لازم به ذکر است اگر چه این تکنیک درابتدا با تزریق هوا که ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین ماده بوده است، اجرا شده، اما تاکنون در موارد قلیلی، ازهوا به‌عنوان ماده تزریقی استفاده شده است. تزریق هوا گرچه معمولاً تولید را برای مدت‌کوتاهی افزایش می‌داد اما به سرعت مشکلات عملیاتی زیادی را پدید می‌آورد.
بسیاری از مشکلات پدید آمده درتزریق هوا، ناشی از وجود اکسیژن در آن است. چراکه اکسیژن به شدت واکنش‌دهنده است و مشکلات عدیده‌ای را درتسهیلات سرچاهی و داخل مخزن پدید می‌آورد. برخی ازاین مشکلات عبارتند از:
- اشتعال خود به خودی نفت در نزدیکی چاه تزریق
- خوردگی (که مهم‌ترین عامل آن اکسیژن است)
- تشکیل امولسیون‌ها
این مشکلات و مشکلات دیگر باعث شد که از هوا به‌ عنوان ماده تزریقی در روش‌های ازدیاد برداشت ثانویه استفاده ‌نشود. امروزه از گاز و آب‌ به ‌جای هوا در این تکنیک استفاده می‌شود. اولین برنامه بازیابی ثانویه درایران درسال ۱۳۵۵ درمیدان هفتکل با روش تزریق گاز به مرحله اجرا در‌آمد پس ازآن درسال ۱۳۵۶ تزریق گاز درمیدان گچساران با هدف فشارزدائی و تثبیت فشار شروع شد که تزریق گاز دراین دو میدان عظیم نفتی کشورهم‌چنان ادامه دارد و باعث بالابردن بازیابی از حدود ۲۰-۱۵ درصد به حدود ۲۵-۳۰ درصد شده است. هم‌اکنون ایران از برنامه‌ی تزریق گاز به مخازن عقب است و بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی محاسبات انجام شده نشان می‌دهند که ۲۴ مخزن از کل مخازن نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب در اولویت تزریق – گاز- قرار دارند که در۱۶ مخزن زمان تزریق سپری شده و هر چه سریعتر باید از افت فشار آنها جلوگیری به عمل آید، ۸ مخزن دیگر نیز ظرف ۲۰ سال آینده نیاز به تزریق خواهند داشت.

۲-۲)روش‌های ازدیاد برداشت ثالثیه :(Tertiary Recovery)
دراین روش انرژی خارجی به مخزن اعمال می‌شود و درنتیجه‌ی آن تغییرات اساسی فیزیکی و شیمیایی درخصوصیات سیال مخزن پدید می‌آید. به زبان ساده‌تر دراین‌جا ماده‌ی تزریقی با تغییردادن خصوصیات سیستم سیالی (مانند کم کردن گرانروی و یا تغییر چسبندگی میان سنگ و سیال) باعث ازدیاد برداشت خواهد شد. عملیات ثالثیه را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:
- سیلاب‌زنی امتزاجی با گاز
- سیلاب‌زنی شیمیایی
- فرآیندهای حرارتی
- فرآیندهای استفاده از کف
- فرآیندهای تزریق میکروب (البته دربعضی تقسیم‌بندی‌ها تزریق میکروب را به‌عنوان فرآیندهایی جدا از “EOR” و تحت عنوان (MEOR (Microbial Enhanced Oil recovery می‌شناسند. در این روش میکروب‌ها و مواد غذایی را به درون چاه تزریق می‌کنند و این میکروب‌ها تحت عواملی یا تولید اسید می‌کنند که برای حل کردن سنگ‌های کربناتی بکار می‌رود و یا تولید گاز کرده که باعث بالابردن فشارمخزن و یا پائین آوردن گرانروی نفت می‌شوند.
متأسفانه در حال حاضر در بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده عضو اوپک (OPEC) همچون ایران، کویت، عربستان و عراق روش‌های ازدیاد برداشت ازنوع سوم (ثالثیه) هنوز به مرحله‌ی اجرا درنیامده است اما در برخی از مخازن ایران و کویت روش‌های بازیابی حرارتی مانند تزریق بخار آب در حال بررسی است. کل روش‌های ازدیاد برداشت را به تازگی به ‌صورت زیرتقسیم می‌کنند: (برخلاف تقسیم‌بندی قدیم به صورت ثانویه و ثالثیه)
۱- گرمایی:
- تزریق بخارآب (Steam Flooding)
- سیلاب‌زنی آب گرم (HOT Water Flooding)
- احتراق درجا (In situe combustion ) [خشک (Dry) یا مرطوب (Wet)]
- گرم کردن حرارتی ( تزریق آب) (Water Flooding)

2- غیرگرمایی:
- سیلاب شیمیایی(Chemical flooding)(پلیمری یا قلیایی)
-جابه‌جایی امتزاج‌پذیر(Miscible Flooding ):
- رانش گازغنی‌ شده
- سیلاب الکلی
- سیلاب گاز Co2
- سیلاب گاز N2
- جابه‌جایی غیرامتزاج‌پذیر(immisible Flooding )(- گاز طبیعی یا گاز طبیعی سوخته شده)

در مقالات بعدی به تفصیل به توضیح درباره‌ی هر یک از روش‌های پیش گفته خواهیم پرداخت.

تدوین:
مهندس ابوالقاسم کاظمی‌نی
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 21 شهریور 1389 03:30 ب.ظ


eddrugsgeneric.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:44 ب.ظ

Amazing stuff. Thank you.
cialis vs viagra cialis for sale walgreens price for cialis cialis generique il cialis quanto costa look here cialis order on line price cialis best cialis professional from usa cheap cialis ou acheter du cialis pas cher
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:36 ب.ظ

Kudos! A lot of tips.

canadian online pharmacies legal pharmacy onesource northwest pharmacies in canada online pharmacies legitimate the best canadian online pharmacies canada online pharmacies canadian medications, liraglutide canada online pharmacies legitimate northwest pharmacy canada how safe are canadian online pharmacies
Generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:44 ق.ظ

Terrific write ups. Many thanks!
best place to buy viagra online pharmacy viagra online purchase of viagra buy levitra buy viagra in china cheapest place to buy viagra online where can i order viagra online buy viagra with paypal where can i buy viagra online safely buying cheap viagra online
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:42 ق.ظ

Kudos! An abundance of facts!

cialis 20mg we like it cialis soft gel we use it 50 mg cialis dose calis canadian discount cialis cialis 5mg price cialis wal mart pharmacy cialis 5mg billiger discount cialis tadalafil
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:53 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
prix de cialis we choice free trial of cialis cialis australia org cialis taglich side effects of cialis cialis generico en mexico cialis en mexico precio overnight cialis tadalafil viagra vs cialis vs levitra buying brand cialis online
Cialis 20 mg
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:15 ب.ظ

Amazing lots of valuable tips.
cialis online napol generic for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis kaufen bankberweisung tadalafilo cialis 5 mg scheda tecnica sialis cost of cialis cvs trusted tabled cialis softabs can i take cialis and ecstasy
Levy
جمعه 1 تیر 1397 11:26 ب.ظ
I eνery time spent my half an һour to гead this website'ѕ content daily along witһ
a cup of coffee.
Levy
جمعه 1 تیر 1397 11:23 ب.ظ
I eνery time spent my half an һour to гead this website'ѕ content daily along witһ
a cup of coffee.
Danie
جمعه 1 تیر 1397 03:14 ب.ظ
Thanks for finalloy writing about >مقالات نفتی مخزن حفاری ...
- آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت <Loved it!
hervey
چهارشنبه 30 خرداد 1397 05:44 ق.ظ
We are a bunch of volunteers аnd starting a brand neԝ scheme in ouur community.
Yоur web site prⲟvided սs with hekpful info to work
on. Ⲩоu've done an impressive task аnd our whole grouр wiⅼl liқely bee gratreful tto
ʏou.
jANAH Stone
دوشنبه 28 خرداد 1397 09:35 ق.ظ
Helo mates, its wonderful paragraph regarding cultureand completely defined, кeep it uр all tһe tіmе.
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:51 ق.ظ

You revealed it terrifically.
cialis patentablauf in deutschland cialis rckenschmerzen cialis super kamagra cialis 100 mg 30 tablet acheter cialis meilleur pri canada discount drugs cialis cialis 20 mg best price cialis alternative generic cialis 20mg uk venta cialis en espaa
Eye Lashes
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:30 ب.ظ
It's remarkable iin favor of me to have a web site, which iss helpful in favor
oof my experience. thanks admin
Cialis prices
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:26 ب.ظ

You expressed it adequately!
canadian discount cialis prezzo di cialis in bulgaria we use it 50 mg cialis dose cialis 5mg cialis et insomni callus cialis pills acquisto online cialis cialis dosage recommendations overnight cialis tadalafil
Tadalafil tablets
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:35 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
buy original viagra buy cheap viagra online buy female viagra online viagra buy online uk where can i buy viagra over the counter buy generic viagra no prescription buy viagra online forum how can i order viagra buy real viagra cheap online viagra uk
depforce
جمعه 31 فروردین 1397 05:03 ب.ظ
Cann I simplpy saay whgat a reliedf tto discovesr someone whoo genuiunely knowes whst they're
discujssing onn tthe net. Yoou definitely understnd
hhow tto bting ann isdue too light aand mske iit important.
Moree peokple syould look att this aand understand thios sidre off tthe story.
I wass surdprised thhat you're nott moree pokpular ssince
youu sureoy ossess thee gift.
getroman review
جمعه 24 فروردین 1397 03:00 ق.ظ
Wow! Finally I got a website fгom ѡhегe
I can genuinely take valuable data ϲoncerning my study and knowledge.
viagra super active plus 100mg
پنجشنبه 23 فروردین 1397 10:56 ق.ظ
I truⅼy love your blog.. Very nice colors & theme.

Ⅾid yyou make tһis amazing site yourself? Please reply bɑck aѕ I'm tгying to ⅽreate
my own site and would love tо knoԝ where yoᥙ got thiѕ frоm or ԝhɑt the theme is callеd.
Appгeciate it!
viagra super active india
پنجشنبه 23 فروردین 1397 09:43 ق.ظ
Thіs blog was... how do I sɑy it? Relevant!! Finally I have
found something that helped mе. Thankѕ а lot!
Cialis prices
جمعه 17 فروردین 1397 06:23 ب.ظ

This is nicely put. .
cialis mit grapefruitsaft prezzo cialis a buon mercato buy cialis online legal cialis daily new zealand we choice cialis pfizer india cialis 5 mg buy cialis 20 mg cialis side effects cialis authentique suisse cialis 200 dollar savings card
Propecia discount coupon
شنبه 11 فروردین 1397 07:25 ق.ظ
I ᴡas extremely pleased tօ uncover this website.
Ӏ need to to thаnk you for your time just for thіѕ fantastic read!!

I ⅾefinitely appreciated еvery рart of it and і
also have you saved as a favorite tо seе new stuff in үouг blog.
buy lumigan online usa
پنجشنبه 9 فروردین 1397 10:28 ق.ظ
Hello, all is going nicely here and ofcourse ever one
is sharing facts, that's really excellent, kedep
up writing.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 07:59 ب.ظ
Greetіngs from Idaho! I'm bored аt wоrk so I decided tօ browde youг website
on my iphone during lunch break. I rеally lke tһe
knowledge ʏou provide һere and can't wait to taқe a lⲟok when Ι
get h᧐me. I'm shocked at һow fast your bog loaded oon mү mobile ..
Ӏ'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhoᴡ, very ɡood site!
Cialis canada
جمعه 3 فروردین 1397 02:11 ب.ظ

Awesome facts. Thanks!
cialis side effects buy generic cialis where to buy cialis in ontario acheter cialis meilleur pri prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg deutschland cialis online generic cialis at walmart cuanto cuesta cialis yaho price cialis best
CialisAmila
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:19 ب.ظ

You actually expressed this effectively!
cialis price thailand cialis generic availability cialis generika cialis prices cheap cialis enter site 20 mg cialis cost try it no rx cialis side effects for cialis cialis pills in singapore acquisto online cialis
Foot Problems
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:47 ق.ظ
I blog often and I genuinely thank you for your information. This article has really peaked my interest.
I am going to book mark your site and keep checking for new details about once a
week. I subscribed to your RSS feed as well.
https://leannraynoso.wordpress.com/category/achilles-tendon/
یکشنبه 4 تیر 1396 06:38 ق.ظ
This is the right webpage for everyone who wishes to understand this topic.
You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to?HaHa).
You definitely put a brand new spin on a subject which
has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!
http://arletteblasl.weebly.com/blog/hammer-toe-operation-risks
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:29 ق.ظ
First off I want to say great blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you
don't mind. I was curious to know how you center
yourself and clear your thoughts prior to writing. I've had trouble clearing my
mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like
the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure
out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:14 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to
“return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:42 ق.ظ
Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Thank you
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30