تبلیغات
مقالات نفتی مخزن حفاری ... - آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت
اگر علم در ثریا باشد...

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 21 شهریور 1389-01:49 ب.ظمتأسفانه در حال حاضر در بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده عضو اوپک (OPEC) همچون ایران، کویت، عربستان و عراق روش‌های ازدیاد برداشت ازنوع سوم (ثالثیه) هنوز به مرحله‌ی اجرا درنیامده است اما در برخی از مخازن ایران و کویت روش‌های بازیابی حرارتی مانند تزریق بخار آب در حال بررسی است.

آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت
از آن جا که بیشتر مخازن کشور در نیمه دوم عمر خود به‌سر می‌برند و هر چه از عمر مخزن می‌گذرد برداشت از آن دشوار‌تر می‌شود باید با روش‌های خاصی با توجه به شرایط مخزن، برداشت از آن را بهتر و بیشتر کرد، البته این نکته را نباید فراموش کرد که در روش‌های ازدیاد برداشت باید از میان روش‌های مختلف بهترین آن را از لحاظ عملی و اقتصادی انتخاب کرد. در این مقاله سعی شده روش‌های مختلف ازدیاد برداشت معرفی و موارد کاربرد آن ها توضیح داده شود.

مقدمه:
مخزن هیدروکربوری ساختاری است متخلخل و نفوذپذیر در زیرزمین که انباشتی طبیعی از هیدروکربورها را به صورت مایع و یا گاز در خود جای داده و به‌وسیله‌ی سنگ‌های غیرتراوا از محیط اطراف مجزا گردیده است. درتوصیفی ملموس‌تر می‌توان مخازن هیدروکربوری را به بادبادکی پر از هوا تشبیه کرد که پوسته‌ی این بادبادک نقش همان سنگ‌های غیرتراوا را بازی می‌کند و به محض سوراخ کردن این محیط متعادل سیال‌های مخزنی (هم‌چون هوا که به سرعت از بادبادک خارج می‌شود) توسط نیروهای هیدرولیکی به درون چاه رانده می‌شوند. البته قدرت این رانش طبیعی هم‌زمان با تولید از مخزن کاسته می‌شود، چنان‌که برای نمونه گفته می‌شود مخازن ایران به‌ طور متوسط سالانه ۱۰-۸ درصد افت طبیعی فشار مخزن و افت دبی‌ تولید از چاه - افت دبی‌ تولید از چاه با افت فشار مخزن رابطه مستقیم دارد - دارند.

با افت مداوم فشار مخزن، دبی‌ تولید رفته‌رفته کم شده تا جایی که دیگر تولید طبیعی از مخزن مقرون به‌صرفه نخواهد بود. این نقطه زمانی اتفاق می‌افتد که بازیابی (Recovery) نفت از مخزن به نسبت پائین است. این بازیابی برای مخازن ایران حدود ۱۵-۲۰ درصد است؛ به عبارتی ۸۵ تا ۸۰ درصد کل نفت مخزن در سازند باقی می‌ماند. بنابراین برای برداشت نفت‌های باقی‌مانده در مخزن نیازمند روش‌های جدید و تکنیک‌های پیشرفته هستیم.
ازاین رو می‌توانیم مراحل تولید از یک چاه را به‌طور کلی به دو دسته‌ی زیر تقسیم کنیم (که البته این تقسیم‌بندی به نحوه‌ی برداشت از مخزن اطلاق می‌شود):

۱/ تولید طبیعی (Primary Recovery)
2. تولید بهبودیافته (IOR or Improved Oil Recovery)

واژگان

فشار اشباع(Bubble Point Pressure):
با افت فشار مخزن، گاز محلول در نفت توانایی آن را پیدا می‌کند که از نفت خارج شود، «فشار اشباع» فشاری است که اولین حباب گاز از نفت جدا می‌شود. روشن است که در فشار‌های بالاتراز آن تنها یک فاز مایع و در فشار‌های پایین ‌تر از آن دو فاز مایع و گاز وجود دارد.

کلاهک گازی (Gas Cap):
در صورتی که در یک مخزن نفتی هر سه سیال آب، نفت و گاز وجود داشته باشد، ترتیب قرار گرفتن سیالات درون مخزن به گونه‌ای است که از پایین به بالا ابتدا آب، بعد نفت و سپس گاز قرار می‌گیرد. به سازند‌ی که در آن گاز قرار دارد، سازند گازی و به سازندهای دیگر سازندهای نفتی و گازی می‌گویند.

به بخش بالایی مخزن که حدفاصل میان پوش سنگ و سطح تماس نفت و گاز است، کلاهک گازی مخزن نفتی می‌گویند. گفتنی است که برخی از مخازن فاقد کلاهک گازی، برخی دیگر فاقد بخش آب ده هستند و برخی فاقد هر دوی آن‌ها هستند.

سفره آبی(Aquifer):
سازند آبی‌ای که در پایین مخزن می‌تواند وجود داشته باشد.

امتزاج‌پذیری (Miscibility):
دومایع را وقتی امتزاج‌پذیر می‌گویند که کاملاً درهم حل شده و امولیسون نسازند.

اوپک (OPEC):
اوپک که شکل خلاصه شده‌ی (Organizations of Petroleum exporting Countries) یعنی سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت است . این سازمان در ۱۴-۱۰ سپتامبر ۱۹۶۰ توسط ۵ کشور ایران، عربستان، ونزوئلا و کویت و عراق تشکیل شد که بعد از آن ۹ کشور دیگر الجزائر، قطر، نیجریه، امارات، اندونزی، لیبی، الجزیره، اکوادور، آنگولا به آن‌ها اضافه شدند. هدف از تشکیل این سازمان کنترل سیاست‌های قیمتی نفت بود.

تولید طبیعیPrimary Recovery) )

برداشت اولیه یا تولید طبیعی به استحصال نفت تحت مکانیسم‌های رانش طبیعی موجود در مخزن و بدون استفاده از انرژی خارجی نظیر آب و گاز اطلاق می‌شود. همان‌گونه که بیان شد از یک مخزن تا مدت تقریباً کمی می‌توان به‌طورطبیعی تولیدی اقتصادی داشته باشیم . در تولید طبیعی از مخزن رانش نفت به‌علت مکانیسم‌های خاصی انجام می‌پذیرد که درزیر به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

- انبساط سنگ و سیال (Rock and Fluid expansion)
- رانش توسط گازمحلول (Solution Gas Drive)
- رانش کلاهک گازی (Gas Cap Drive)
- رانش توسط آب ورودی به مخزن (Aquifer Drive)


انبساط سنگ و سیال:
دراین مکانیسم فشار وزنی لایه‌های بالا برروی سازند مخزن و انبساط خود سیال باعث رانش نفت به درون چاه خواهد شد.

رانش توسط گازمحلول:
به طور طبیعی نفت درشرایط دما و فشار مخزن مقداری گاز درخود به‌صورت حل شده دارد که با تولید و رساندن نفت به سطح زمین این گاز آزاد می‌شود. بنابراین می‌توان گفت حجم نفت درشرایط مخزن بیشترازحجم آن درسطح زمین است. البته شاید این‌گونه به نظر برسد که در این جا این پدیده بدون درنظرگرفتن تفاوت دما و فشار سازند با سطح زمین توضیح داده شده است. درصورتی‌که با کمی دقت متوجه می‌شویم که تغییرات دما و فشار نفت از سازند به سطح زمین به ترتیب باعث کاهش حجم و افزایش حجم می‌شوند، چون دما و فشار درسازند نفتی نسبت به دما و فشار درسطح زمین بالاتر است که این کاهش درمورد دما باعث کاهش حجم و درمورد فشار باعث افزایش حجم می‌شود. در این صورت کاهش و افزایش حجم پدید آمده تقریباً اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند، بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین عامل تغییر حجم نفت از سازند به سطح زمین همان گازحل شده درنفت است. نسبت حجم نفت در شرایط دما و فشار مخزن به حجم نفت در شرایط دما و فشار سطح زمین را با ضریب حجمی سازند تعریف می‌کنند که با توجه به توضیحات قبلی همواره بزرگتر از یک خواهد بود.
به دلیل آن که با تولید از مخزن فشار آن افت می‌کند، اگر این افت فشار تا رساندن فشار مخزن به فشار اشباع ادامه یابد مقداری از کل گاز محلول درشرایط مخزن آزاد شده که انبساط این گاز باعث رانش نفت به درون چاه خواهد شد.

رانش کلاهک گازی:
دربرخی از مخازن دربالای سازند نفتی کلاهک گازی وجود دارد که انبساط این کلاهک گازی در زمان تولید از مخزن، نفت را مانند پیستونی از بالا به سمت پائین می‌راند که مسلماً هرچه کلاهک گازی بزرگتر باشد بازیابی نفت ازاین مخزن بالاتر خواهد بود.

ورود آب به سازند نفتی:
بر خلاف شیوه رانش گازی، به جای آن‌که گاز از بالا به سیال (نفت) نیرو وارد ‌کند و باعث تولید طبیعی نفت ‌شود، می‌توان لایه‌ی آبی‌ای را تجسم کرد که از پائین سازند نفتی همانند پیستون نفت را به درون چاه می‌راند.
البته باید توجه کرد که درتولید طبیعی نفت، انبساط سنگ و سیال و گازمحلول درتمامی مخازن به‌عنوان نیروی رانشی نفت به درون چاه عمل می‌کند اما می‌توانیم مخازنی داشته باشیم که هردو یا یکی ازدوعامل کلاهک گازی و سفره آبی را داشته باشند و یا اصلاً هیچ‌یک را نداشته باشد.


تولید بهبودیافته (IOR or Improved Oil Recovery )

پیش از توضیح تولید بهبود یافته می‌توان این‌گونه بیان کرد که اصولاً تولید طبیعی نفت ازهر مخزنی به فشار اولیه مخزن، نفوذپذیری سنگ مخزن و گرانروی نفت رابطه دارد. روشن است که هرچه فشاراولیه مخزن و نفوذپذیری سنگ مخزن بالاتر و گرانروی نفت پائین‌تر باشد، بازیابی اولیه بالاتر خواهد بود. عدم تعادل دراین پارامترها باعث می‌شود که تکنیک‌های دیگری دربازیابی نفت به‌کار برده شود. کلیه روش‌هایی که طی آن به مخازنی که تحت شرایط طبیعی خود قادر به تولید اقتصادی نیستند و از بیرون انرژی داده شده و یا موادی درآن‌ها تزریق می‌شود، روش‌های ازدیاد برداشت نامیده می‌شوند. (Enhanced Oil Recovery : EOR)
البته دربعضی مواقع که سیال (نفت) درته چاه وارد شده و فشار سیال درته چاه توانایی بالا آوردن آن را به سرچاه ندارد، تکنیک‌های دیگری مانند فرازش گاز (بدین‌گونه که گاز را ازسطح زمین به درون چاه تزریق می‌کنند واین گاز با نفت درون چاه مخلوط امتزاج‌پذیری را به وجود می‌آورد که چگالی آن از چگالی نفت اولیه پائین‌تر است و می‌توان با همان فشار ته‌چاه ، نفت را به سرچاه انتقال داد) و یا پمپ‌های درون چاهی (که نفت را از ته چاه به سر چاه پمپاژ می‌کنند) به‌کار گرفته می‌شود؛ اما اصولاً ازاین تکنیک‌ها به‌عنوان یکی ازروش‌های ازدیاد برداشت یاد نمی‌شود؛ آن‌چه روش‌های ازدیاد برداشت(EOR) اطلاق می‌شود روش‌هایی است که ازطریق تزریق مواد به درون مخزن به سیال انرژی داده می‌شود و هدف این روش‌ها، کاهش میزان نفت پس‌ماند مخزن است، این روش‌ها را به دودسته زیر تقسیم می‌کنند:

۱- برداشت ثانویه (Secondary Recovery)
2- برداشت ثالثیه (Tertiary Recovery)


1-2) برداشت ثانویه (Secondary Recovery):
این روش، افزودن انرژی‌های خارجی بدون اعمال هیچ‌گونه تغییر در خواص فیزیکی سیالات و سنگ مخزن است . به زبان ساده‌تر، سیال تزریقی تنها نقش هل‌دهنده و تعقیبی دارد. لازم به ذکر است اگر چه این تکنیک درابتدا با تزریق هوا که ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین ماده بوده است، اجرا شده، اما تاکنون در موارد قلیلی، ازهوا به‌عنوان ماده تزریقی استفاده شده است. تزریق هوا گرچه معمولاً تولید را برای مدت‌کوتاهی افزایش می‌داد اما به سرعت مشکلات عملیاتی زیادی را پدید می‌آورد.
بسیاری از مشکلات پدید آمده درتزریق هوا، ناشی از وجود اکسیژن در آن است. چراکه اکسیژن به شدت واکنش‌دهنده است و مشکلات عدیده‌ای را درتسهیلات سرچاهی و داخل مخزن پدید می‌آورد. برخی ازاین مشکلات عبارتند از:
- اشتعال خود به خودی نفت در نزدیکی چاه تزریق
- خوردگی (که مهم‌ترین عامل آن اکسیژن است)
- تشکیل امولسیون‌ها
این مشکلات و مشکلات دیگر باعث شد که از هوا به‌ عنوان ماده تزریقی در روش‌های ازدیاد برداشت ثانویه استفاده ‌نشود. امروزه از گاز و آب‌ به ‌جای هوا در این تکنیک استفاده می‌شود. اولین برنامه بازیابی ثانویه درایران درسال ۱۳۵۵ درمیدان هفتکل با روش تزریق گاز به مرحله اجرا در‌آمد پس ازآن درسال ۱۳۵۶ تزریق گاز درمیدان گچساران با هدف فشارزدائی و تثبیت فشار شروع شد که تزریق گاز دراین دو میدان عظیم نفتی کشورهم‌چنان ادامه دارد و باعث بالابردن بازیابی از حدود ۲۰-۱۵ درصد به حدود ۲۵-۳۰ درصد شده است. هم‌اکنون ایران از برنامه‌ی تزریق گاز به مخازن عقب است و بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی محاسبات انجام شده نشان می‌دهند که ۲۴ مخزن از کل مخازن نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب در اولویت تزریق – گاز- قرار دارند که در۱۶ مخزن زمان تزریق سپری شده و هر چه سریعتر باید از افت فشار آنها جلوگیری به عمل آید، ۸ مخزن دیگر نیز ظرف ۲۰ سال آینده نیاز به تزریق خواهند داشت.

۲-۲)روش‌های ازدیاد برداشت ثالثیه :(Tertiary Recovery)
دراین روش انرژی خارجی به مخزن اعمال می‌شود و درنتیجه‌ی آن تغییرات اساسی فیزیکی و شیمیایی درخصوصیات سیال مخزن پدید می‌آید. به زبان ساده‌تر دراین‌جا ماده‌ی تزریقی با تغییردادن خصوصیات سیستم سیالی (مانند کم کردن گرانروی و یا تغییر چسبندگی میان سنگ و سیال) باعث ازدیاد برداشت خواهد شد. عملیات ثالثیه را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:
- سیلاب‌زنی امتزاجی با گاز
- سیلاب‌زنی شیمیایی
- فرآیندهای حرارتی
- فرآیندهای استفاده از کف
- فرآیندهای تزریق میکروب (البته دربعضی تقسیم‌بندی‌ها تزریق میکروب را به‌عنوان فرآیندهایی جدا از “EOR” و تحت عنوان (MEOR (Microbial Enhanced Oil recovery می‌شناسند. در این روش میکروب‌ها و مواد غذایی را به درون چاه تزریق می‌کنند و این میکروب‌ها تحت عواملی یا تولید اسید می‌کنند که برای حل کردن سنگ‌های کربناتی بکار می‌رود و یا تولید گاز کرده که باعث بالابردن فشارمخزن و یا پائین آوردن گرانروی نفت می‌شوند.
متأسفانه در حال حاضر در بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده عضو اوپک (OPEC) همچون ایران، کویت، عربستان و عراق روش‌های ازدیاد برداشت ازنوع سوم (ثالثیه) هنوز به مرحله‌ی اجرا درنیامده است اما در برخی از مخازن ایران و کویت روش‌های بازیابی حرارتی مانند تزریق بخار آب در حال بررسی است. کل روش‌های ازدیاد برداشت را به تازگی به ‌صورت زیرتقسیم می‌کنند: (برخلاف تقسیم‌بندی قدیم به صورت ثانویه و ثالثیه)
۱- گرمایی:
- تزریق بخارآب (Steam Flooding)
- سیلاب‌زنی آب گرم (HOT Water Flooding)
- احتراق درجا (In situe combustion ) [خشک (Dry) یا مرطوب (Wet)]
- گرم کردن حرارتی ( تزریق آب) (Water Flooding)

2- غیرگرمایی:
- سیلاب شیمیایی(Chemical flooding)(پلیمری یا قلیایی)
-جابه‌جایی امتزاج‌پذیر(Miscible Flooding ):
- رانش گازغنی‌ شده
- سیلاب الکلی
- سیلاب گاز Co2
- سیلاب گاز N2
- جابه‌جایی غیرامتزاج‌پذیر(immisible Flooding )(- گاز طبیعی یا گاز طبیعی سوخته شده)

در مقالات بعدی به تفصیل به توضیح درباره‌ی هر یک از روش‌های پیش گفته خواهیم پرداخت.

تدوین:
مهندس ابوالقاسم کاظمی‌نی
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 21 شهریور 1389 03:30 ب.ظ


http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 02:23 ق.ظ

Kudos. Loads of stuff.

drugstore online canada reputable canadian prescriptions online drugstore online india canadian government approved pharmacies buy viagra now pharmacy canada plus canadian medications list northwest pharmacies online canada online pharmacy buy viagra usa
how to purchase cialis without a prescription
دوشنبه 3 تیر 1398 05:55 ق.ظ

Thanks a lot, Lots of advice!

generic cialis 20mg tablets cialis dose 30mg cialis australia org generic cialis levitra import cialis cialis 100mg suppliers cialis tablets australia cialis online cialis 100mg suppliers effetti del cialis
http://ibtgagez.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 01:56 ب.ظ

Appreciate it, A lot of knowledge.

tesco price cialis cialis authentique suisse estudios de cialis genricos buy generic cialis cialis 20 mg effectiveness precios de cialis generico cialis wir preise generic cialis in vietnam cialis 5 mg funziona tadalafilo
http://quepuga.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 11:18 ب.ظ

Thanks, Awesome stuff!
generic cialis review uk cialis 30 day sample dose size of cialis tadalafil 20mg we like it cialis soft gel buy cheap cialis in uk free generic cialis cialis without a doctor's prescription cialis sale online only now cialis for sale in us
http://delacksa.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:31 ق.ظ

Kudos! Useful information!
how to buy cialis online usa generic cialis at walmart cialis pas cher paris compare prices cialis uk tadalafil tablets tadalafil tablets generic for cialis comprar cialis 10 espa241a generic cialis tadalafil buying brand cialis online
Cialis 20 mg
جمعه 31 خرداد 1398 02:33 ب.ظ

You revealed it perfectly.
cialis rezeptfrei sterreich venta cialis en espaa wow cialis tadalafil 100mg canadian discount cialis acquisto online cialis cialis para que sirve cialis italia gratis cialis patentablauf in deutschland buy cialis online cheapest cialis price in bangalore
Buy cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:03 ب.ظ

Regards, Lots of stuff.

buy name brand cialis on line buy cialis online viagra or cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis prezzo in linea basso tadalafil 10 mg cialis prices online cialis opinioni cialis generico cialis professional from usa
http://chiatiecui.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:12 ق.ظ

Valuable postings. Kudos!
discount cialis order cialis from india brand cialis nl cialis 20mg prix en pharmacie we like it cialis price side effects of cialis cialis 5 mg the best choice cialis woman trusted tabled cialis softabs price cialis best
http://statfustio.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:57 ق.ظ

Amazing data. Many thanks!
cialis generisches kanada cialis daily new zealand online cialis generic cialis levitra cialis tadalafil dose size of cialis cialis online nederland acheter du cialis a geneve get cheap cialis viagra or cialis
http://quecrusin.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:37 ب.ظ

Beneficial postings. Regards.
cialis lilly tadalafi cialis 5 mg scheda tecnica effetti del cialis india cialis 100mg cost cialis efficacit acheter du cialis a geneve cialis 20 mg best price warnings for cialis cialis generico online cialis venta a domicilio
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:00 ق.ظ

You actually mentioned this perfectly!
low dose cialis blood pressure buy cheap cialis in uk cialis 5 mg buy cialis 20 mg legalidad de comprar cialis cialis kaufen wo cialis 30 day sample cialis prezzo al pubblico generic cialis soft gels only here cialis pills
http://groomlimul.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:43 ب.ظ

You said that really well!
link for you cialis price tadalafil 20mg cialis cipla best buy canadian drugs generic cialis cialis 200 dollar savings card comprar cialis navarr we use it 50 mg cialis dose cialis side effects india cialis 100mg cost trusted tabled cialis softabs
http://rufiti.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:08 ق.ظ

Fine forum posts. Thanks.
dosagem ideal cialis no prescription cialis cheap only best offers cialis use cialis arginine interactio i recommend cialis generico price cialis best cialis tablets for sale cialis daily dose generic enter site very cheap cialis cialis online napol
http://singrefmi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:07 ب.ظ

You explained this well!
generic low dose cialis cialis 20 mg cialis prezzo al pubblico cialis 20 mg cost wow cialis 20 american pharmacy cialis cilas 200 cialis coupon cialis generico postepay generic cialis at walmart
http://landchlecim.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:58 ب.ظ

Very good facts. With thanks.
only best offers cialis use cialis generisches kanada tadalafil 20mg how do cialis pills work cialis prezzo in linea basso buy cheap cialis in uk cialis pills in singapore generic cialis at the pharmacy cialis for sale in europa cialis venta a domicilio
cialis 5 mg buy
جمعه 24 خرداد 1398 07:49 ق.ظ

Fantastic content. Thanks a lot!
acheter cialis kamagra click here to buy cialis get cheap cialis tadalafil 20 mg cialis generic availability cialis sale online 5 mg cialis coupon printable cialis rezeptfrei cialis daily new zealand canadian discount cialis
http://cailloten.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:26 ب.ظ

Whoa all kinds of very good tips!
generic cialis in vietnam cialis 10 doctissimo cialis cost we choice free trial of cialis cialis daily reviews we like it cialis soft gel generic cialis pill online cialis coupons how much does a cialis cost we choice cialis uk
cialis 10 doctissimo
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:57 ق.ظ

Amazing loads of superb material.
generic cialis in vietnam legalidad de comprar cialis how to buy cialis online usa buy generic cialis enter site very cheap cialis tadalafil tablets cialis generico cialis e hiv prezzo cialis a buon mercato buy cialis online legal
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:45 ق.ظ

Thank you, I like it!
order generic cialis online we use it 50 mg cialis dose acquistare cialis internet cialis 30 day sample cialis y deporte buy cialis cheap 10 mg cialis super acti cialis 30 day sample can i take cialis and ecstasy cialis manufacturer coupon
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 11:45 ب.ظ

You revealed this effectively!
cialis prices in england how does cialis work comprar cialis 10 espa241a miglior cialis generico precios cialis peru we use it cialis online store generico cialis mexico cialis reviews il cialis quanto costa prescription doctor cialis
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 05:55 ب.ظ

You actually suggested that effectively.
effetti del cialis cialis pills brand cialis generic dose size of cialis we like it cialis soft gel brand cialis nl fast cialis online non 5 mg cialis generici ou acheter du cialis pas cher il cialis quanto costa
cialis
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 03:52 ب.ظ
It is the best time to make some plans for the longer term and
it is time to be happy. I've learn this put up and if I could I want to counsel you
some fascinating issues or tips. Maybe you could
write subsequent articles regarding this article.
I desire to read even more issues approximately it!
http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:58 ب.ظ

Many thanks! Ample stuff!

canadian pharmacy viagra brand aarp recommended canadian online pharmacies online pharmacy canada drugstore online india canadian medications, liraglutide cialis from canada drugs for sale in mexico canadian drugs canadian government approved pharmacies pharmacy times
http://viagralim.com/
پنجشنبه 1 فروردین 1398 06:10 ب.ظ
My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might as well check things
out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking
at your web page again.
cialis 5 mg price (http://viagralim.com/) cialis 5 mg price
kamagra oral jelly
یکشنبه 12 اسفند 1397 06:03 ب.ظ
My relatives always say that I am killing my time here at web, but I know I am getting
knowledge all the time by reading thes fastidious articles.
best essay writing service
جمعه 10 اسفند 1397 01:54 ب.ظ
I'll immediately clutch your rss feed as I can't in finding your email subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Kindly permit me realize in order
that I could subscribe. Thanks.
Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:01 ق.ظ

Effectively spoken of course. !
cialis 5 mg effetti collateral the best site cialis tablets prix cialis once a da sialis we recommend cheapest cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis for bph cialis name brand cheap we recommend cialis info cialis prezzo al pubblico
where to buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:32 ق.ظ

Tips certainly applied..
comprar cialis 10 espa241a cialis herbs are there generic cialis cialis para que sirve we choice cialis pfizer india cialis wir preise venta de cialis canada cialis et insomni cialis professional yohimbe cialis online
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:52 ق.ظ

Really lots of wonderful advice.
buy cialis buy brand cialis cheap canada discount drugs cialis 200 cialis coupon il cialis quanto costa 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis et insomni prezzo cialis a buon mercato tadalafil 20 mg cialis 20 mg effectiveness
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 11:26 ب.ظ

Very well spoken of course. .
online prescriptions cialis achat cialis en europe cialis online nederland buying cialis overnight buying brand cialis online cialis 20 mg cost tarif cialis france enter site very cheap cialis cialis generico american pharmacy cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30